Hybrálec

Zhruba jeden a půl kilometru severně od Starých hor najdete v údolí Smrčenského potoka tuto samostatnou obec. Jak jinak, vznikla díky objevu stříbra a německým přistěhovalcům v polovině třináctého století. Přes Hybrálec prochází žlutá turistická značka, po které můžete přijít od Plander nebo od Zborné. Na této cestě od Zborné je na kopci nad obcí i křižovatka polních cest s křížkem, který je na fotografii na úvodní stráce tohoto webu.
Další přístup je možný po silnici ze Starých hor od ulice Hybrálecké nebo Okrajové, kde z kopce před Hybrálcem máte pěkný výhled na Jihlavu a okolní krajinu. Cestu přírodou si pak můžete vybrat lesem od rybníku Borovinka proti proudu potoka. Ta však není vhodná pro kola a bývá bahnitá.

Z okolních pozůstatků dolování je nejpopulárnější Štola sv. Jana Nepomuckého (nazývaná Trpasličí jeskyně). Nachází se na levém břehu Smrčenského potoka mezi Borovinkou a Hybrálcem v lokalitě u Hamerského mlýna. Původní ústí je zavaleno, pár metrů nad ním je však zachovalá šachta vedoucí do štoly (pro veřejnost samozřejmě nepřístupné – je zakryta železnými rošty). Štola byla ražena až v poslední etapě dolování koncem 18. století, proto je jednou ze zachovalejších památek na hornickou minulost Jihlavy. Kousek před štolou u potoka je upravená studánka, kde vyvěrá voda ze štoly. Směrem na Smrčnou pak můžete najít další pozůstatky dolování, například štolu Zwergloch u rybníku Trpaslík nebo množství pinek u Staré Huti.
Na okraji obce u silnice od Jihlavy je za hřbitovem pomník padlým vojákům. V centru obce na pěkné návsi uvidíte Kapli sv. Václava, reprezentativní budovu obecního úřadu i místní hospůdku, kde je nyní v létě radost posedět na prostorné zahrádce. Informace o obci a o kapli se můžete dočíst na informačních tabulích na návsi.

pomníkKaplekrajina

Souřadnice 49,4283N, 15.5591E