Novinky
Zeměpisné sdružení ocenilo Toulky Jihlavskem

Publikační fond Zeměpisného a vlastivědného sdružení, z.s. ocenil seriál článků Toulek Jihlavskem v měsíčníku Jihlavský express. Takové odborné uznání potěší.

více
Okrouhlík - poslední díl v tištěné podobě

V měsíčníku Jihlavský express vyšel dvanáctý díl, který je poslední na papíře. Toulky budou dál žít zde na webu a živěji i na FB. 

více
O Ráji v časopisu Země a cesty

Článek o Ráji u Jihlavy vyšel v časopise Země a cesty č. 137 (I/2017). Zároveň byly Toulky Jihlavskem oceněny Publikačním fondem Zeměpisného a vlastivědného sdružení. Děkujeme!

více

Historie

Královské horní město bylo v době po založení ve třináctém století, díky bohatým ložiskům stříbra, místem výrazného rozkvětu a růstu. Svého času se jednalo o druhé největší město v českém království. Městská památková rezervace s mnoha kostely, měšťanskými domy a pozůstatky opevnění, zahrnuje přes dvěstě památkově chráněných objektů. Stará Jihlava - vesnice na tzv. Haberské stezce - ležela u brodu přes řeku na české straně hranice, byla ještě podstatně starší než královské město. Kostel sv. Jana Křtitele, který zde stojí, je nestarší budovou ve městě (resp. původní svatostánek, co je v něm stavebně začleněný).

FJ