Ráj u Jihlavy

Jihlava vznikla díky objevu mohutných nalezišť stříbrné rudy. S hornickou minulostí Jihlavy přímo souvisí i Ráj u Jihlavy. Hornická činnost zde byla velmi intenzivní. Kutiště v okolí Ráje byla aktivní ve všech obdobích dolování stříbra na Jihlavsku. U břehu Jihlávky je zasuté ústí dědičné štoly, lesní svah je protkán řadami pinek (propadlin po dolování) a na kopci nad údolím je zavalené ústí těžní šachty. O stříbrných žilách mezi Rančířovem a Jihlavou se píše jako o druhých nejvýznamnějších po Starých Horách. Intenzivní těžba probíhala v okolí Ráje hlavně koncem 14. a začátkem 15. století. Pracovalo se zde na třech rudních žílách. Blíže k Jihlavě po pravé straně silnice na Znojmo to byla žíla sv. Barbory, za ní tzv. Rančířovská žíla a po levé straně v naší lokalitě Postříbřovací žíla.
Pamětníci jistě rádi vzpomenou na "Restauraci v Ráji", která byla častým cílem vycházek a místem konání různých akcí. Ruiny restaurace jsou ještě dobře viditelné.
Nejsnáze se do Ráje dostanete autobusem č. 5, který má konečnou zhruba tři sta metrů nad místem. Hezčí je však vyrazit například z Pančavy proti proudu Jihlávky přes Sasov (vede tudy modrá turistická značka do Ráje a dále pak do Rančířova).

Více můžete najít na samostatném webu Ráje ZDE

Ráj u Jihlavy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Souřadnice 49,3723N, 15,5859E