Novinky
Zeměpisné sdružení ocenilo Toulky Jihlavskem

Publikační fond Zeměpisného a vlastivědného sdružení, z.s. ocenil seriál článků Toulek Jihlavskem v měsíčníku Jihlavský express. Takové odborné uznání potěší.

více
Okrouhlík - poslední díl v tištěné podobě

V měsíčníku Jihlavský express vyšel dvanáctý díl, který je poslední na papíře. Toulky budou dál žít zde na webu a živěji i na FB. 

více
O Ráji v časopisu Země a cesty

Článek o Ráji u Jihlavy vyšel v časopise Země a cesty č. 137 (I/2017). Zároveň byly Toulky Jihlavskem oceněny Publikačním fondem Zeměpisného a vlastivědného sdružení. Děkujeme!

více

Hosov

Hosov je obec u hlavní silnice z Jihlavy na Pelhřimov. Je částí Jihlavy. Prochází tudy cesta do Vysoké, na kterou se napojuje u lesa žlutá značka, tzv. Jihlavský okruh. Ve výběžku lesa u této cesty jsou výrazné terénní nerovnosti - pozůstatky dolování.
Obec vznikla pravděpodobně ve druhé polovině 13. století. Na návsi je kaple z roku 1749 zasvěcená Nejsvětější Sv. Trojici.
Pod obcí bývala studánka. Vypráví se o ní pověst, že když císař Zikmund v roce 1420 prchal z Prahy po prohrané bitvě pod Vyšehradem, tak se zde zastavil a napil se. Od té doby se studánka nazývala Císařskou. Bohužel zanikla díky nové výstavbě.
Pod obcí na západní straně je také historická kaskáda rybníčků a ještě dále je pozůstatek historické cesty se zbytky mohutného stromořadí.

 

Historická cesta Návesní kaple