Okrouhlík

V lesích jižně od města je soustava několika rybníků s chatovou osadou, pro které se souborně používá název Okrouhlík. Oblast je vděčným cílem cyklistů, běžkařů i pěšáků. Svědčí pro to hned tři turistické značené trasy, které sem vedou. Zelená jde z Jihlavy přes Větrník, modrá okolo Jihlávky přes Ráj u Jihlavy a Rančířov. Třetí, žlutá, přichází od Vysoké a Rantířova. Rozcestí těchto tří tras je u hráze rybníka Střední Okrouhlík poblíž Hospody U Billa, která stojí za zastavení. V zimě je otevřeno pouze od pátku do neděle, od 1.4 pak je otevřeno každý den. Sympatická je již téměř stoletá historie hospody, s ní svázané chatové (původně trampské) osady, a stále aktivní společenský a sportovní život v osadě. Více můžete najít na internetových stránkách osady i hospody.
V létě se rybníky stávají oblíbeným místem ke koupání. Nejvíce se asi využívá travnatá pláž před hospodou u rybníku Střední Okrouhlík.
Také je třeba zmínit bývalý vojenský prostor v lesích směrem k Jihlavě, ve kterém se mimo jiné nachází i biologicky hodnotná území Pístovské mokřady a Rančířovský Okrouhlík, nebo bývalý tankodrom a motokrosová dráha.
Dolování stříbra se Okrouhlíku také dotýkalo, pozůstatky po dolování jsou v lese ještě patrné. Až sem vede nejdelší rudní žíla na Vysočině, takzvaný Starohorský couk. Začátek je za rybníkem Borovinka, což je osm kilometrů daleko.

Hospoda U Billa

Souřadnice místa: 49.3553N, 15.5624E