Novinky
Zeměpisné sdružení ocenilo Toulky Jihlavskem

Publikační fond Zeměpisného a vlastivědného sdružení, z.s. ocenil seriál článků Toulek Jihlavskem v měsíčníku Jihlavský express. Takové odborné uznání potěší.

více
Okrouhlík - poslední díl v tištěné podobě

V měsíčníku Jihlavský express vyšel dvanáctý díl, který je poslední na papíře. Toulky budou dál žít zde na webu a živěji i na FB. 

více
O Ráji v časopisu Země a cesty

Článek o Ráji u Jihlavy vyšel v časopise Země a cesty č. 137 (I/2017). Zároveň byly Toulky Jihlavskem oceněny Publikačním fondem Zeměpisného a vlastivědného sdružení. Děkujeme!

více

Zwergloch – Trpasličí sloj

Úvod Vzdálenější cíleZwergloch – Trpasličí sloj

Zwergloch – Trpasličí sloj - je pokusná štola u hráze rybníka Trpaslík. Je ražena v rule po nezrudněné žíle v délce zhruba 16,5 m. Více informací o štole a okolním dolování můžete vidět na informačních tabulích u vstupu do štoly. K hrázi rybníka se dostanete po odbočce od silničky mezi Hybrálcem a Smrčnou. Před chatami zahnete z polní cesty směrem do údolí a pěšinou pohodlně projdete na hráz, po které pak přejdete ke štole. Vchod do štoly je nutné proplazit. Pak už se dá zbytek projít vzpřímeně až do koncové komory, kde je na dně voda. V širokém okolí bylo dolování stříbra a doprovodné činnosti velmi intenzívní a dodnes je zde řada pozůstatků včetně pomístních názvů svědčících o důlní činnosti (Stará Huť, Puchýrna, Na Hutích apod.).

 Vstup do štoly Rybník Trpaslík uvnitř před koncovou komorou

49.4445N, 15.5458E