Stará plovárna

Úvod Místa v JihlavěStará plovárna

Vycházkový cíl kousek od centra města, pod sídlištěm Nad Plovárnou. Z centra je nejlepší vydat se ulicí Křižíkova. Než dojdeme ke Staré plovárně, je potřebné zmínit Koňský rybník, který býval v prostoru dětského dopravního hřiště – ulice „U Rybníčků“. Kdysi oblíbené místo, v létě ke koupání, v zimě na bruslení. 


Proti proudu Jihlávky projdeme okolo řady garáží, za nimiž můžete vidět skalní stěnu bývalého lomu, na hráz. Původní název byl Vojenská plovárna. O vzniku plovárny, její historii a zejména o vegetaci a zvířeně, se dozvíte díky naučné stezce vybudované v roce 2013. Stezka vede okolo celé nádrže a má deset zastavení s informačními tabulemi. Původně byla hladina vody v nádrži výš, její plocha tedy výrazně větší. Mezi hrází a bytovými domy na levém břehu je velké dětské hřiště. Původně zde stávala na místě starobylého mlýna továrna na klavíry a pianina Bohemia. Proto stále používaný místní název „Klavírka“. Na pravém břehu lze ve svahu z naučné stezky odbočit a pokračovat hezkou pěšinou nad bývalým lomem a garážemi zpět směrem k centru. Vyjdete buď v ulici Na Vrchu, nebo na křižovatce ulic Křižíkova a Dlouhá stezka.
Budete-li pokračovat proti proudu Jihlávky, dostanete se do lokality Pančava, kde lze posedět na zahrádce restaurace. Od centra města, přes Starou plovárnu a Pančavu, vede modrá turistická značka, která pokračuje dál přes Sasov a Ráj u Jihlavy do Rančířova. Samozřejmě se údolí Jihlávky také nevyhnuly důlní aktivity při těžbě stří
bra, které byly právě okolo Pančavy nejintenzivnější. Byla zde například kutiště Starcovo pole či Na Malém díle nebo významná štola sv. Antonína z Paduy. Bohužel v terénu již nejsou téměř žádné pozůstatky dolování patrné.


Stará plovárna Naučná stezka Bývalý lom

Souřadnice místa:
49,3893N, 15.6030E