Novinky
Zeměpisné sdružení ocenilo Toulky Jihlavskem

Publikační fond Zeměpisného a vlastivědného sdružení, z.s. ocenil seriál článků Toulek Jihlavskem v měsíčníku Jihlavský express. Takové odborné uznání potěší.

více
Okrouhlík - poslední díl v tištěné podobě

V měsíčníku Jihlavský express vyšel dvanáctý díl, který je poslední na papíře. Toulky budou dál žít zde na webu a živěji i na FB. 

více
O Ráji v časopisu Země a cesty

Článek o Ráji u Jihlavy vyšel v časopise Země a cesty č. 137 (I/2017). Zároveň byly Toulky Jihlavskem oceněny Publikačním fondem Zeměpisného a vlastivědného sdružení. Děkujeme!

více

Šacberk (Rudný)

Úvod Místa v JihlavěŠacberk (Rudný)

Vrch Rudný, kterému Jihlavané říkají Šacberk (z německého Schatzberg = hora pokladů). Pozůstatky dolování stříbra jsou na řadě míst dodnes viditelné, některé z nich jsou i památkově chráněné. Dobře jimi provází hornická naučná stezka, která začíná v Lesnově za domovem pro seniory. Na vrcholu kopce (613 m) je zbytek kamenné osmiboké podezdívky rozhledny. Hned pod ní na severní straně je horní hrana sjezdovky. Rozhledna vyhořela v r. 1940.
Šacberk je stále častějším cílem vycházek. Klub českých turistů pořádá každoročně novoroční výstup a setkání na vrcholu u zbytků rozhledny.
Bohužel i na Šacberku je vidět neblahý vliv kůrovce.

Měl by zde vzniknout v nejbližších letech hornický skanzen. Konečně bude "hmatatelné" připomenutí slavné hornické historie města a další zajímavý cíl pro turisty i místní.


Pozůstatky dolování Sjezdovka Sv. HubertČestný občan města Zdeněk Laštovička podporuje skanzen