Novinky
Zeměpisné sdružení ocenilo Toulky Jihlavskem

Publikační fond Zeměpisného a vlastivědného sdružení, z.s. ocenil seriál článků Toulek Jihlavskem v měsíčníku Jihlavský express. Takové odborné uznání potěší.

více
Okrouhlík - poslední díl v tištěné podobě

V měsíčníku Jihlavský express vyšel dvanáctý díl, který je poslední na papíře. Toulky budou dál žít zde na webu a živěji i na FB. 

více
O Ráji v časopisu Země a cesty

Článek o Ráji u Jihlavy vyšel v časopise Země a cesty č. 137 (I/2017). Zároveň byly Toulky Jihlavskem oceněny Publikačním fondem Zeměpisného a vlastivědného sdružení. Děkujeme!

více

Skalka a Větrník

Úvod Místa v Jihlavě Skalka a Větrník

Skalka se říká parku s okolím v horní části ulice U Koželuhů, respektive za paneláky v Telečské. Na mapách toto označení, ač je mezi Jihlaváky zažité, nenajdete; napovědět může pouze název ulice Ke Skalce. Kromě příjemného množství zeleně, dětských prolézaček a atrakcí, je zde také zajímavá studánka. Při rekonstrukci studánky v roce 2011 byly nalezeny části sloupu a sochy Panny Marie, která původně u studánky stála a za socializmu byla zničena. Zrestaurovaná socha stojí pár metrů před původním místem, kde bývala. Nejedná se však o přirozený pramen, jde o vývěr vody ze štoly (ano, i zde se dolovalo), proto se nelze divit, že obsahuje hodně radonu či manganu.
Rok po rekonstrukci studánky se vrátila replika kříže na Popravčí (či Krkavčí) vrch nad Skalkou. Kdysi, díky svojí viditelnosti, oblíbené místo pro popravy, zejména hromadné. Dnes oblíbené místo pro procházky a na podzim pouštění draků.
Chcete-li se projít víc, můžete se vydat ze Skalky pěšinou po okraji pole kolem pásu zahrádek (a garáží) nebo po cyklostezce před nimi směrem na Pístov. Před bývalým vojenským areálem, dnes je v něm například městský útulek pro zvířata, se vydáte po dlážděné cestě doleva. Jedná se o tzv. tankovou cestu, která sloužila v minulosti k přesunům vojenské techniky do vojenského areálu u Rančířova. Vystoupáte po ní až téměř na vrchol kopce Větrník. Směrem k městu je vidět bunkr, ke kterému se lze zajít podívat po polní cestě. Jedná se o jednu z vojenských pozorovatelen vybudovaných v době studené války. Odtud, i z celého horního úseku cesty, jsou pěkné výhledy na město a okolí.
Pokračovat můžete po tankové cestě okolo vojenského areálu nebo zkratkou po polní cestě za obchvatem doleva na konečnou pětky, do Ráje u Jihlavy, do Rančířova, do Sasova nebo po silnici okolo Vysílače Větrník zpět do města. Mimochodem vysílač byl postaven za druhé světové války a má pestrou a zajímavou historii.

Skalka hřiště

Bunkr

 

Skalka