Novinky
Zeměpisné sdružení ocenilo Toulky Jihlavskem

Publikační fond Zeměpisného a vlastivědného sdružení, z.s. ocenil seriál článků Toulek Jihlavskem v měsíčníku Jihlavský express. Takové odborné uznání potěší.

více
Okrouhlík - poslední díl v tištěné podobě

V měsíčníku Jihlavský express vyšel dvanáctý díl, který je poslední na papíře. Toulky budou dál žít zde na webu a živěji i na FB. 

více
O Ráji v časopisu Země a cesty

Článek o Ráji u Jihlavy vyšel v časopise Země a cesty č. 137 (I/2017). Zároveň byly Toulky Jihlavskem oceněny Publikačním fondem Zeměpisného a vlastivědného sdružení. Děkujeme!

více

Polná - židovské město

Úvod Vzdálenější cílePolná - židovské město

Zachovalá židovská čtvrť byla založená v roce 1680. Tvoří ji 32 obytných domů, rabínský dům a synagoga. Čtvrť byla uzavřena 2 branami, měla i školu. Rabínský dům i synagoga jsou zrekonstruované a zpřístupněné. Rozhodně stojí za návštěvu. Židovská čtvrť má dvě části – původní "město" ve tvaru trojúhelníku ohraničující Karlovo (původně Židovské) náměstí, a dolní náměstíčko, tzv. Rabínský plácek, připojený při rozšiřování čtvrti v roce 1740. 

Necelých šest set metrů severně od polenského hradu u říčky Šlapanky se nachází židovský hřbitov. Vznikl pravděpodobně počátkem 16. století. Hřbitov je rozsáhlý s více jak tisícovkou náhrobků. Prochází tudy naučná stezka Josefa Klementa, která začíná a končí na Husově náměstí a prochází i židovskou čtvrtí. 

Synagoga Židovský hřbitov Polná