Novinky
Zeměpisné sdružení ocenilo Toulky Jihlavskem

Publikační fond Zeměpisného a vlastivědného sdružení, z.s. ocenil seriál článků Toulek Jihlavskem v měsíčníku Jihlavský express. Takové odborné uznání potěší.

více
Okrouhlík - poslední díl v tištěné podobě

V měsíčníku Jihlavský express vyšel dvanáctý díl, který je poslední na papíře. Toulky budou dál žít zde na webu a živěji i na FB. 

více
O Ráji v časopisu Země a cesty

Článek o Ráji u Jihlavy vyšel v časopise Země a cesty č. 137 (I/2017). Zároveň byly Toulky Jihlavskem oceněny Publikačním fondem Zeměpisného a vlastivědného sdružení. Děkujeme!

více

Stonařov

Městys jižně od Jihlavy na hlavní silnici do Znojma a Vídně. Od roku 1534 ve vlastnicví města Jihlavy (předtím patřil různé venkovské šlechtě). Nachází se zde památkově chráněný objekt původní poštovní stanice z r. 1750. V centru je zajímavý areál kostela sv. Václava s tzv. karnetem (pozdně románská stavba). Na návrší nad základní školou je historická dřevěná budova tělocvičny z období druhé světové války; byla využívána jako tělocvična do roku 2020.  Nacházely se zde také dvě trvze, jedna u kostela a druhá v místě uvedené tělocvičny. 

Pěkná je procházka křížovou cestou se čtrnácti zastaveními na Kalvárii. Cesta končí u kapličky, která je replikou kaple z roku 1926.

Stonařov je také známý díky pádu meteoritů v roce 1808. V centrální budově se samoobsluhou, restaurací a obecním úřadem, najdete muzeum meteoritů. 

Jihovýchodně je rozsáhlý areál lesa s alejemi a s loveckým záměčkem Aleje (asi tak 3,5 km daleko).

 

AlejeHistorická tělocvična