Novinky
Zeměpisné sdružení ocenilo Toulky Jihlavskem

Publikační fond Zeměpisného a vlastivědného sdružení, z.s. ocenil seriál článků Toulek Jihlavskem v měsíčníku Jihlavský express. Takové odborné uznání potěší.

více
Okrouhlík - poslední díl v tištěné podobě

V měsíčníku Jihlavský express vyšel dvanáctý díl, který je poslední na papíře. Toulky budou dál žít zde na webu a živěji i na FB. 

více
O Ráji v časopisu Země a cesty

Článek o Ráji u Jihlavy vyšel v časopise Země a cesty č. 137 (I/2017). Zároveň byly Toulky Jihlavskem oceněny Publikačním fondem Zeměpisného a vlastivědného sdružení. Děkujeme!

více

Kutiště Rounek

Úvod Vzdálenější cíleKutiště Rounek

Zřetelné pozůstatky po středověkém dolování stříbrné rudy. Kutiště bylo v roce 2007 prohlášeno za kulturní památku. Jsou zde patrné zhruba čtyři desítky dochovaných jam po těžbě. Nejzachovalejší šachta je v horní části zapažena, okolo je dřevěné zábradlí a na místě jsou dvě informační tabule. Nevede sem žádné značení, ale zorientovat se dá celkem jednoduše - půjdete po zelené značce směrem od Rounku ke Kapli sv. Antonína a těsně před bývalou hájovnou odbočíte po výrazné lesní cestě doleva. Až ujdete necelých 600 metrů, uvidíte po pravé straně v lese informační tabule. Pro Havíření 2019 a setkání hornických měst v Jihlavě, zde byla na jedné výrazné šachtě instalována krásná replika hornického vrátku.

Kutiště Rounek Vrátek na šachtě